4 sprawdzone pomysły na spędzenie weekendu listopadowego w górach

Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada oraz wcześniejsze o 10 dni kościelne święto Wszystkich Świętych to ważne uroczystości. A jednocześnie bardzo dobra okazja, by zrobić sobie długi weekend albo i kilkudniowy urlop. W dzisiejszym świecie każdą nadarzającą się okazję do odpoczynku trzeba wykorzystywać do maksimum. Podsuwamy cztery niezłe sposoby na to, jak listopadowe wolne można spędzić w górach.

1. Tournée po górskich schroniskach - jak wie każdy zaprawiony w bojach turysta, schroniska (szczególnie te położone w niedostępnych dla pojazdów rejonach gór) charakteryzują się niepowtarzalnym klimatem. Nie ma to jak wejść, usiąść przy oknie i zalać ulubioną herbatę - bądź inny napój - podanym wrzątkiem i odpocząć. Albo i przenocować na glebie. Zwłaszcza w weekend listopadowy, kiedy kaprysy pogody skutecznie oddzielają nieprzygotowanych ceprów od prawdziwych górskich wędrowców.

2. Początek sezonu narciarskiego - przez długi czas funkcjonowanie stacji narciarskich było uzależnione od kaprysów aury. Miłośnicy białego szaleństwa mogli tylko ściskać kciuki, żeby śnieg spadł jak najszybciej. A bywały takie lata, kiedy musieli czekać do przełomu stycznia i lutego, a przyzwoite warunki do jazdy trwały może ze dwa tygodnie. Dziś niektóre ośrodki sportów zimowych są w stanie rozpocząć sezon w listopadzie, a to dzięki coraz bardziej zaawansowanym systemom sztucznego naśnieżania (o pokrywaniu stoków igelitem nie wspominając). Wyprodukowanie i utrzymanie białego puchu przy temperaturze rzędu 10℃ to aktualnie żaden problem.

3. Rozgrzewająca kąpiel jako remedium na jesienną słotę - zimno, deszcz, szaro i ponuro. Kiedy pogoda w górach mocno zniechęca do wyjścia na szlak, warto skorzystać z dostępnej pod ręką infrastruktury turystycznej. W ostatnich latach polskie kurorty w górskich miejscowościach - a zwłaszcza w Tatrach - wzbogaciły się o nie lada gratkę, jaką są duże aquaparki powstałe na bazie wód termalnych. Kiedy w listopadzie za oknem plucha i szaruga, w Zakopanem, Szaflarach czy Bukowinie Tatrzańskiej możesz spędzić niezwykle przyjemny weekend, zażywając gorącej kąpieli i poddając się zabiegom SPA.

4. Listopadowe zwiedzanie co ciekawszych zakątków - czy ktoś każe chodzić po wysoko położonych trasach w czasie pobytu w górach? Czasami warto zostać w obrębie miasta / miasteczka i zobaczyć, co interesującego znajduje się na terenie miejscowości. Zabytkowe kościoły, muzea prezentujące regionalny folklor, interaktywne wystawy edukacyjne… a w ostateczności nawet lokale rozrywkowe. W dni świąteczne rzecz jasna nieczynne, ale pobyt na długi listopadowy weekend trwa przecież dłużej niż jedną dobę.

Dodano: 2017-06-09 12:14:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz