Ino w góry nam potrzeba

Weekendowy relaks, ferie letnie lub zimowe, a może święta i sylwester? Zakopane ofertuje wiele możliwości odpoczynku, ale także atrakcji, którymi można cieszyć się cały rok. Czego można się spodziewać? Dodatkiem, a może rzeczą najciekawszą jest poznanie górali i ich lokalnej tradycji oraz zwyczajów, ale nie tylko.

Wyjazd w góry niezależnie od pory roku jest ciekawym i najczęściej przyjemnym doświadczeniem. Pierwsza wizyta, to odkrywanie nowego dla nas świata, poznawanie ludzi ich kultury oraz zwyczajów. Ponadto wyśmienite jadło, które można spotkać w wielu klimatowych restauracjach, gdzie raczyć się można muzyką na żywo, a gęśle(skrzypce) rżną do samego rana. Gornecek nie będzie stał pusty i każdy znajdzie jakąś flasecke dla siebie. Z kolei przemierzając górskie szlaki lub szosując na nartach trzeba pamiętać o wygodnych gaciach (spodniach). Dzięki dopasowanej odzieży i obuwiu bezpiecznie i wygodnie zwiedzimy zarówno góry jak i samo Zakopane.

Naryktuj (przygotuj) się odpowiednio do wyjazdu

Niezależnie od pory roku warto zaplanować kilka podstawowych kwestii. W zależności od charakteru naszego należy poszukać odpowiedniego apartamentu. Jeśli planujemy obejrzeć skoki narciarskie na żywo, to dobrą lokalizacją będą okolice skoczni. Z kolei dla fanów śnieżnych szaleństw i górskich wędrówek bliższe sercu będą kwatery położone nieopodal szlaków. 

Kiedy znajdziemy izbę (pokój) lub chałpę (dom),kolejnym krokiem powinien być wybór odpowiedniego stroju. W porze letniej należy zacząć kompletowanie wyposażenia od wygodnych butów dedykowanych w góry. Dopasowane obuwie pozwala na bezpieczne poruszanie się po skałach i usztywnia kostkę, co ogranicza ryzyko skręcenia i poślizgnięcia się. Adidasy czy szpilki warto zostawić na spacery po mieście.

Ponadto w plecak warto spakować jedzenie oraz wodę, mapę z zaznaczonymi szlakami - nawet laik powinien sobie z nią poradzić, ciepłą odzież, gdyż pogoda w górach potrafi się diametralnie zmienić w kilka minut, okulary słoneczne i narzędzie do komunikacji na wpadek nagłej sytuacji np. telefon komórkowy. Zimą powinniśmy dostosować strój do czynności, które będziemy wykonywać. Jeśli wspinaczka w wysokie partie gór, to czekan i raki będą nieodzownym atrybutem wyprawy. Adekwatny strój na narty ochroni przed warunkami atmosferycznymi (mróz, słońce, wiatr) i zapewni bezpieczeństwo (kask, ochraniacze).

Fauna i flora

Należy pamiętać, że nie wolno niszczyć zarówno fauny i flory, gdyż grożą za to kary. Ponadto nie należy karmić dzikich zwierząt. Każde przypadkowe spotkanie powinno zakończyć się bez żadnej interakcji. Pisząc wprost: nie wołamy, nie zostawiamy jedzenia, nie krzyczymy, nie atakujemy, a jeśli sytuacja nie stwarza żadnego zagrożenia, to omijamy takie stworzenie lub wycofujemy się w bezpieczne miejsce.

Wiele gatunków roślin i zwierząt jest pod ścisłą ochroną, a ich dewastacja wiąże się z potężnymi karami. Warto więc docenić piękno otaczającej nas przyrody obserwując ją z wyznaczonego szlaku. Dzięki temu wiele odmian roślin może swobodnie funkcjonować i rozwijać się bez żadnego uszczerbku. Z kolei osoby zaawansowane, znające góry, które podążają własnymi ścieżkami, doskonale wiedzą, co mogą robić, a czego nie. Jeśli nie jesteśmy czegoś pewni, to warto wcześniej zapytać odpowiednie służby lub zajrzeć do informacji turystycznej.

Czas na relaks

Kiedyś trzeba zejść ze stoku, aby udać się na odpoczynek. Całodniową górską wędrówkę również warto zakończyć w komfortowym apartamencie. Zakopane pełne jest wyjątkowych miejsc, w których miło spędzimy czas. Poza restauracjami, hotelami i SPA, dobrze mieć lokal, w którym będzie można odciąć się od otaczającego świata.

Wybór jest spory, także każdy znajdzie coś co lubi. Dla osób, które preferują nowoczesny styl i technologiczne udogodnienia znajdą się odpowiednie kwatery. Nie zabraknie również tradycyjnych lokalizacji, które będą rozpieszczać gości w góralskim klimacie. Jest wszystko czego dusza zapragnie, wystarczy wskazać czego poszukujemy. Pod frazą apartamenty Zakopane lub na https://apartamentyzakopane.pl/ znaleźć można dopasowane do naszych potrzeb noclegi.


Dodano: 2019-12-20 11:37:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz