Magia Zakopanego, czyli przegląd najciekawszych okazji na przyjazd do polskiej stolicy Tatr

Jak to się dzieje, że podhalańskie Zakopane od wielu już lat cieszy się wśród turystów niesłabnącą popularnością? Przecież korki na Zakopiance przekraczają wszelkie normy (nie tylko unijne),miejscowi górale nie bez powodu dostali łatkę takich, co to z Bogu ducha winnego cepra zedrą ostatnie dutki, a uzdrowiskowe walory lokalnego klimatu należą do zamierzchłej przeszłości. A mimo to chętnych na przyjazd do Zakopanego systematycznie przybywa. I to przy jakiejkolwiek sposobności.

Weekend we dwoje w Zakopanem - majestatyczne Tatry w tle, zakochani jadą przytuleni w powozie nad Morskie Oko, a towarzyszy im góralska kapela. Zapewne tak mogłaby wyglądać reklama weekendu we dwoje w Zakopanem, jak najwierniej oddająca nastrój takiego wypadu razem z ukochaną osobą. Wszelako równie dobrze może to wyglądać zupełnie inaczej, alternatyw jest więcej niż kiedyś owiec na tatrzańskich halach. Równie popularnym scenariuszem na weekend tylko we dwoje bywają przechadzki po Krupówkach, wspólne odwiedzanie co ciekawszych lokali - jakich Zakopane ma na kopy - i późniejsze relaks w SPA.

Odnowa biologiczna w Zakopanem - specjalizacja właśnie tych obiektów wymienionych przed chwilą. Zapisanie się na zabiegi z dziedziny odnowy biologicznej najbardziej przyda się tym turystom, którzy chcieliby w Zakopanem powrócić do dawnej formy, zregenerować się (w nad wyraz miły sposób). Wprawdzie Tytus Chałubiński chyba nie byłby zadowolony z tego, co stało się z jego zakopiańskim uzdrowiskiem, ale nie rzutuje to na efektywność dzisiejszych metod. A mając na względzie turystyczną renomę Zakopanego, tutejsza odnowa biologiczna trzyma wysoki, jeśli nie najwyższy poziom.

Sylwester w Zakopanem - już wcześniej był kuszącą opcją na noworoczną imprezę, a po tym jak TVP przeniosła swoją zabawę do Zakopanego, jeszcze trudniej się oprzeć. Wielkie gwiazdy polskiej (i światowej) estrady, dopracowane show, a do tego rozmaite wydarzenia towarzyszące sylwestrowej hulance. Można wręcz zaryzykować stwierdzenie, że przez kilka kolejnych lat największy sylwester w Polsce będzie organizowało właśnie Zakopane. Przy całym tym blichtrze i rozbuchaniu na wielką skalę warto nadmienić, że turnusy na Nowy Rok trwają nieco dłużej niż dwie doby, co wiąże się ze świetną sposobnością na przyjemny relaks w górach. Na przykład kuligi pod Tatrami, kąpieliska geotermalne albo białe szaleństwo na stokach narciarskich.

Boże Narodzenie w Zakopanem - święta w nadzwyczaj magicznych okolicznościach przyrody, w końcu Tatrzański Park Narodowy to jeden z najcenniejszych i najładniejszych obszarów w całym kraju. Przyjazd na Boże Narodzenie do Zakopanego pozwoli trochę odetchnąć, zająć się bardziej sobą i najbliższą rodziną zamiast świątecznymi obowiązkami. Wigilia w Zakopanem z pewnością będzie miłą odmianą, a te kilka grudniowych dni warto przeznaczyć na odpoczynek i przyjemności. W trakcie Bożego Narodzenia bez wątpienia nie zaszkodzi pojeździć na nartach (od pagórków dla początkujących po czarne trasy pod Kasprowym Wierchem),zobaczyć parę zabytkowych kościołów czy odwiedzić parę filii Muzeum Tatrzańskiego. Zwykle tuż po świętach organizowane są Mistrzostwa Polski w skokach narciarskich, dość regularnie na zakopiańskiej Wielkiej Krokwi.

Andrzejki w Zakopanem - czyli jak połączyć tradycyjną rozrywkę z wieloma innymi przyjemnościami. Rzecz jasna tym nieodzownym punktem andrzejek jest okolicznościowa zabawa: przy muzyce (tanecznej, góralskiej, co kto woli),lekkim (acz “mocnym”) poczęstunku i obowiązkowych wróżbach. Natomiast kilkudniowy pobyt w Zakopanem pozwoli korzystać z niezliczonych atrakcji. Jedne andrzejki na pewno nie wystarczą, by spróbować wszystkiego co godne uwagi, więc przyda się mieć wcześniej określony program. Zakopane jako centrum życia towarzyskiego, architektura stylu zakopiańskiego, szlaki wiodące daleko w Tatry, muzea i inne przyrodnicze placówki TPN-u… potencjalnych motywów na andrzejki w Zakopanem jest cała masa.

Boże Ciało w Zakopanem - niezły pomysł na długi weekend, jeszcze zanim zacznie się wakacyjne szaleństwo. Zakopane to żelazna gwarancja multum opcji na spędzenie wolnego czasu, a w trakcie Bożego Ciała pogoda zwykła przypominać już lato. Jak znalazł do wejścia na Giewont albo podjęcie naprawdę wymagających wyzwań kolarskich. Nawiasem mówiąc: dla osób religijnych Boże Ciało w Zakopanem może mieć dodatkową wartość. A to naturalnie za sprawą ogólnie znanego przywiązania górali do chrześcijańskiej wiary oraz pięknych zabytków sakralnych, takich jak np. kościół Najświętszej Rodziny czy kaplica Najświętszego Serca Pana Jezusa na Jaszczurówce.

Weekend majowy w Zakopanem - jeden z wielu szczytów sezonu turystycznego w stolicy Tatr. Jak wskazują statystyki, to właśnie Zakopane stanowi najpopularniejszy kierunek na majówkę w Polsce (o czym pisaliśmy jakiś czas temu). Nie będziemy tutaj ponownie szczegółowo przedstawiać, czego można się spodziewać po majowym weekendzie w Zakopanem. Wystarczy skrót, który i tak nie odda w pełni ogromu możliwości: szlaki w górach, imprezy kulturalne, sport, piękne muzea i wystawy, wartościowe zabytki… Pełna lista atutów długiego weekendu majowego w Zakopanem byłaby niezwykle długaśna.

Wielkanoc w Zakopanem - wczesna wiosna to z reguły bardzo dobry czas, żeby podziwiać kwitnące krokusy. Tym samym obowiązkowym punktem pobytu na Święta Wielkanocne w Zakopanem powinny być wycieczki do takich miejsc jak Dolina Kościeliska, Polana Kalatówki czy Dolina Chochołowska. Cudowne, kojące zszargane nerwy krajobrazy to tylko jeden z plusów takiego wielkanocnego wypadu. Co najmniej równie istotne jest to, że przebywając w Zakopanem można sobie odpuścić wszelkie obowiązki związane z przygotowaniem Wielkanocy u siebie. Parę dni zakopiańskiego wypoczynku będzie lepsze niż istna Męka Pańska z gotowaniem i sprzątaniem.

Walentynki w Zakopanem - zakochani mogą świętować i cieszyć się sobą w walentynki na wiele sposobów. Czarujące pejzaże w Tatrach i inne atrakcje Zakopanego są tego pewną gwarancją. Romantyczne spacery po urokliwych zakątkach, wspólne wyjścia na walentynkowe imprezy, spore pole dla pozytywnie rozumianego szaleństwa (skutery śnieżne, kuligi, narciarstwo)... No i oczywiście najwyższej klasy relaks (np. dzięki SPA albo kąpieliskom geotermalnym),który uczyni z walentynek w Zakopanem niezwykle przyjemne, a wręcz ekscytujące doznanie.

Ferie zimowe w Zakopanem - narty przede wszystkim, lecz to tylko jedna z wielu zimowych atrakcji Zakopanego. Turyści w czasie ferii mają do wyboru mnóstwo ciekawych miejscówek oraz imprez: sportowych, kulturalnych etc. Nawet wtedy, kiedy ktoś nie przepada za narciarstwem, w Zakopanem w trakcie ferii zimowych będzie zajęty. Zwiedzaniem zakopiańskich zabytków (np. wille zbudowane podług stylu opracowanego przez Stanisława Witkiewicza),Muzeum Tatrzańskiego, rozkoszowaniem się kąpielami w basenach termalnych na świeżym powietrzu - do wyboru na ferie w Zakopanem jest całe multum ciekawych opcji.

Dzień Kobiet w Zakopanem - stosunkowo krótki wypad, za to wypełniony atrakcjami po brzegi. Specjalne pakiety z okazji Dnia Kobiet bodaj najczęściej koncentrują się na relaksie i urodzie, branża turystyczna Zakopanego generalnie wpisuje się w rzeczony trend. Bez voucherów do SPA właściwie ani rusz, a to dopiero początek. Zamknięte imprezy, spotkania z ciekawymi osobowościami, wartościowe porady - takie dodatki na Dzień Kobiet nie są niczym niezwykłym w Zakopanem.

Wakacje w Zakopanem - pełnia sezonu letniego, cudowne okoliczności przyrody, bogate - w wielu znaczeniach tego słowa - Zakopane i cała masa atrakcji dla każdego. Czegóż więcej trzeba na wakacje? Aktywni mają do dyspozycji m.in. szlaki rowerowe, ośrodki jazdy konnej i bogatą infrastrukturę zakopiańskiego COS-u. Miłośnicy natury w czasie zakopiańskich wakacji mogą zarówno odwiedzać dydaktyczne placówki TPN-u (np. Centrum Edukacji przyrodniczej albo Ośrodek Czynnej Ochrony Płazów i Gadów),jak i osobiście wybrać się w majestatyczne góry. Z kolei artystyczne dusze będą chłonąć niezwykłą atmosferę Zakopanego dzięki stylowym zabytkom, pełnym wartościowych eksponatów muzeom oraz wakacyjnym imprezom.

Jesień w Zakopanem - wakacyjna gorączka kończy się mniej więcej z początkiem września, choć Zakopane właściwie nic nie traci na nadejściu jesieni. Tatrzańskie krajobrazy wciąż zachwycają, a w zakątkach takich jak Czerwone Wierchy właśnie pokazują swoje najpiękniejsze oblicze. Jeśli chodzi o ciekawe wydarzenia, to część imprez organizowanych w ramach Tatrzańskich Wici przewidziana jest jeszcze na październik. Warto też dodać, że w sezonie jesiennym spadają nie tylko liście, ale też niektóre ceny w Zakopanem. Chociażby noclegów czy niektórych wejściówek.

Weekend listopadowy w Zakopanem - szybki wypad w góry na długi weekend. Wprawdzie listopadowa pogoda w Tatrach jest mocno niepewna, ale Zakopane daje mnóstwo ciekawych możliwości niezależnie od aury. Poniekąd tematycznie, na Wszystkich Świętych albo też Święto Niepodległości warto odwiedzić zakopiańskie cmentarze - zwłaszcza ten na Pęksowym Brzyzku - gdzie spoczywa wiele zasłużonych i znanych osób. A poza tym wycieczki w góry, góralska kultura, niezwykła historia Podhala, sporo placówek rozrywkowych - długi listopadowy weekend w Zakopanem niewątpliwie daje mnóstwo sposobności do przyjemnego odpoczynku.

Galeria
Dodano: 2017-07-10 10:18:00

Komentarze (2)
Anonim
11.08.2017 10:30

Zakopane niewątpliwie ma mnóstwo uroku, tyle że w całej masie innych turystów, wszechobecnych tablic reklamowych i przekrzykujących się górali czasem nie sposób go dostrzec. Miło wspominam zjazd kolejką z Butorowego Wierchu: z dala od centrum, sporo czasu na podziwianie widoków i oryginalnej architektury. Na szczęście na niektórych szlakach w pobliżu Zakopanego też bywa równie przyjemnie, wystarczy szerokim łukiem omijać Giewont i Morskie Oko w tym czasie, kiedy do miasta zjeżdża się najwięcej ceprów ;).

Anonim
3.10.2017 15:55

Jeśli dla kogoś Zakopane jest zbyt głośne, to warto sprawdzić inne miejscowości w Tatrach. Ewentualnie zainteresować się Karkonoszami, gdzie jest spokojniej, a atrakcji także nie brakuje, jak np. w Karpaczu czy Szklarskiej Porębie.

Dodaj komentarz