Odwołany lot? – nie wszystko stracone

Odwołany lot może skutecznie popsuć humor. Nic dziwnego, w ciągu paru chwil zostają przekreślone wszystkie plany – od tych prywatnych po zawodowe. Nie jest to jednak koniec świata – istnieją pewne rozwiązania, które pozwolą na rekompensatę poniesionych strat.

1.      Odwołany lot – czy przysługuje odszkodowanie?

2.      Jak odzyskać pieniądze?

Choć podróże samolotem uchodzą za najmniej zawodne i bardzo komfortowe, bo pozwalają w krótkim czasie przemierzać duże przestrzenie, to także i tutaj mogą się zdarzyć sytuacje, że podróż może być z jakichś przyczyn niemożliwa. Dlatego w razie takiej ewentualności, dobrze jest wiedzieć, co robić, aby przejść przez to wydarzenie jak najłagodniej i jak najmniej stracić – także pod względem finansowym.

Odwołany lot – czy przysługuje odszkodowanie?

Pasażerowie lotów na terenie Unii Europejskiej są objęci specjalnym prawem, wedle którego za odwołany lot należy się odszkodowanie. Nie jest ważne, czy mieliśmy lecieć standardową linią lotniczą, lotem czarterowym czy też korzystaliśmy z usług taniego przewoźnika. Ważne jest, że lot miał się zaczynać lub kończyć na terenie Unii Europejskiej. W takich okolicznościach warto ubiegać się o odszkodowanie od linii lotniczych. Nie muszą one jednak wypłacać odszkodowania, gdy lot się nie odbył, bo:

  • są złe warunki pogodowe,
  • sytuacja w kraju wylotu lub lądowania jest niestabilna politycznie lub niebezpieczna,
  • wystąpiło zagrożenie bezpieczeństwa,
  • strajkują pracownicy lotniska.

Linie lotnicze nie wypłacą też odszkodowania, gdy zostaliśmy poinformowani o odwołaniu lotu najpóźniej 14 dni przed datą planowanego wylotu. Rekompensata nie przysługuje też, gdy linie lotnicze zapewnią lot zastępczy. Warto wspomnieć też o tym, że gdy pasażerowie w wyniku odwołanego lotu utkną na lotnisku, linie lotnicze muszą im zapewnić, posiłek, napoje oraz darmowy nocleg.

Jak odzyskać pieniądze?

Pierwszym krokiem w uzyskaniu odszkodowania za odwołany lot jest złożenie wniosku. Można to zrobić drogą listowną, mailową albo wypełnić odpowiednik formularz na stronie przewoźnika. Gdy jednak potrzebujemy w tej kwestii wsparcia, warto skorzystać z usług firmy specjalizującej się w rozwiązywaniu tego typu spraw. Jedną z nich jest Givt – w sposób bardzo przyjazny przeprowadzi ona poszkodowanego przez wszystkie etapy starania się o odszkodowanie za odwołany lot. Oprócz tego na stronie firmy możemy sprawdzić, które loty są odwołane i zdobyć wiele informacji potrzebnych w razie nietypowych sytuacji, które mogą się zdarzyć w związku z podróżami samolotem.

Z tego co widać, odwołany lot nie musi być przykry w skutkach – zwłaszcza że w załatwianiu wszelkich formalności nie będziemy sami.

Dodano: 2020-02-07 10:35:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz