Polska turystyka rośnie - wyraźnie pokazują to najnowsze liczby

7,8% wzrostu dla całego kraju to wielkie marzenie ministra Morawieckiego, póki co takim świetnym wynikiem może się pochwalić polska turystyka. Tak przynajmniej wynika z opracowania Głównego Urzędu Statystycznego, które z pewnością będzie cenną wskazówką dla pracujących w branży turystycznej i noclegowej. Raport, który opublikowano z końcem czerwca podsumowuje miniony rok - dane za trwający jeszcze sezon również będą zbierane długo i dokładnie. Najważniejsza informacja: w 2016 r. w Polsce udzielono turystom łącznie blisko 77 milionów noclegów (z czego 15 mln przypadło na gości z zagranicy),czyli właśnie o 7,8 proc. więcej niż w sezonie 2015.

Szczegółową analizę danych z wielu różnych kategorii pozostawmy wykwalifikowanym ekspertom z zasłużonymi tytułami naukowymi - cały raport GUS-u, liczący grubo ponad 250 stron informacji, cyferek, map i wykresów, można swobodnie pobrać z serwisu internetowego stat.gov.pl - a my skupimy się na tym, na co zwracał uwagę okolicznościowy komunikat Polskiej Organizacji Turystycznej. Najpierw parę spraw, o których generalnie wszyscy wiedzą bez profesjonalnych analiz: większość najchętniej wyjeżdża późną wiosną i latem (53% wszystkich korzystających z noclegów),a największy ruch w interesie panuje w lipcu i sierpniu. Obłożenie jest wtedy nawet 3 razy wyższe niż w grudniu i styczniu… co może jednak trochę zaskakuje, biorąc pod uwagę kuszące oferty na Sylwestra oraz święta Bożego Narodzenia - zwłaszcza z górskich miejscowości.

Jeśli chodzi o najpopularniejsze kierunki, to zdecydowanym numerem jeden są miejscowości nad morzem. Najwięcej noclegów udzielono bowiem w województwie zachodniopomorskim (13,1 mln),a trzecie miejsce w tej klasyfikacji regionów zajęło województwo pomorskie (8,5 mln). Na podium znalazło się również województwo małopolskie (11,9 mln),gdzie na turystów czekają zarówno historyczny Kraków, jak też tatrzańskie miejscowości z Zakopanem na czele. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że wzrost zainteresowania noclegami odnotowano w 14 województwach, a największą dynamiką wzrostu - na poziomie 18,2% - może się poszczycić woj. opolskie, kolejne rezultaty należały do województw podkarpackiego i dolnośląskiego.

W opracowaniu GUS-u znalazło się też sporo liczb dotyczących samych obiektów noclegowych. Statystyczny ośrodek wypoczynkowy posiada 72 miejsca / łóżka, czyli pod względem wielkości zalicza się do kategorii średnich. Najwięcej gości mogą przyjąć hotele, które w sumie mają nieco ponad ⅓ miejsc noclegowych. W 2016 funkcjonowało (legalnie) o 101 obiektów więcej, a w samym podkarpackiem przybyły 42 ośrodki turystyczne. Najwięcej obiektów działa w woj. pomorskim (1548) i małopolskim (1425).

Dużo miejsca w raporcie statystycznym “Turystyka 2016” poświęcono kurortom nadmorskim. W kilkudziesięciu miejscowościach działało blisko 2300 obiektów, które oferowały w sumie 189,8 tys. miejsc noclegowych. W zeszłoroczne wakacje z ich usług zdecydowało się skorzystać 1,5 miliona osób. Średnia długość pobytu wyniosła nieco ponad 5 dni - udzielono bowiem 7,8 mln noclegów. GUS i Polska Organizacja Turystyczna podkreśliły jeszcze fakt, że turystów przybywało w wyższym tempie, niż nowych miejsc noclegowych.

Zainteresowanych całym zestawieniem odsyłamy tutaj.

Dodano: 2017-09-15 14:20:00

Komentarze (2)
Anonim
15.09.2017 15:32

Widzę że stopniowanie rzeczownika - tak tak, to jak najbardziej celowy zabieg! - "Kłamstwo" znowu wymagania przypomnienia. Idzie to tak: kłamstwo - większe kłamstwo - największe kłamstwo - statystyka. 7,8% wzrostu wygląda pięknie, tylko dlaczego każdą jedną dobę hotelową liczyć osobno? Poza tym więcej zajętych łóżek wcale nie musi oznaczać większych przychodów dla branży...

Anonim
12.07.2019 08:14

Być może poprawiła się ludziom jakość życia (finanse),a być może ludzie mają chęć odpocząć bo ile można pracować :) Tak czy siak turystyka rośnie, możemy być dumni.

Dodaj komentarz